Kategorie
Uncategorized

Garnitur czy smoking?

Od kilku lat jestem ” kobietą za ladą” w salonie z modą męską. Praca bardzo ciekawa, zdecydowanie wymagająca sporej dawki wiedzy. Kiedy zaczynamy swoją przygodę ze sprzedażą kolekcji męskiej uczymy się od współpracowników, poznajemy profesjonalny język, sięgamy po materiały szkoleniowe, odwiedzamy siedzibę firmy, poznajemy swój zawód. Od mojego pierwszego dnia w pracy minęło już sporo czasu, a nadal ekscytuję się, kiedy mogę nauczyć się czegoś nowego.
Naszym podstawowym zadaniem jest sprzedaż, jednak aby zmienić się ze sprzedawcy w profesjonalistę trzeba naprawdę sporo wiedzieć. W każdej chwili klient może nas zaskoczyć pytaniem, często jednak to my jesteśmy przewodnikami dla klientów po świecie męskiej mody.
Często odwiedzają nas panowie, którzy chcą kupić garnitur. W sezonie ślubnym Panowie Młodzi zastanawiają się co wybrać: smoking czy garnitur.
Oczywiście decyzja zawsze należy do klienta, warto jednak wiedzieć kiedy wypada założyć każdy z nich.
Gdybym miała doradzić, który z nich, chyba powiedziałabym: o której godzinie zaczyna się ceremonia ślubna?
Zacznijmy od początku. Na potrzeby tego artykułu sięgnęłam po „Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością” Tomasza Orłowskiego.
Autor był wieloletnim dyplomatą i jest specjalistą od ceremoniału i etykiety.
Wydaje mi się, że jeżeli mielibyśmy mówić o klasycznej odsłonie mody męskiej, a więc takiej, która wczoraj, dzisiaj i jutro będzie obowiązująca, to warto zagłębić się w lekturze.
Smoking jest ubiorem formalnym, garnitur nieformalnym. Smoking należy założyć wieczorem: after six o clock (6 PM) dress. Smoking powinien być czarny, z czarnymi atłasowymi wyłogami ( tylko granatowy smoking może mieć kontrastowe wyłogi; czarny smoking zawsze tylko czarne, atłasowe klapy), marynarka nie ma rozporka z tyłu. Kieszenie nie powinny mieć patek, powinny mieć delikatne atłasowe wykończenie, guziki obowiązkowo obciągnięte tkaniną. W klasycznym smokingu spodnie mają atłasowy lampas, są pozbawione szlufek- pamiętajmy, do nich zakładamy pas hiszpański. Do tego eleganckiego, wieczorowego garnituru możemy założyć również białe szelki oraz głęboko wyciętą kamizelkę. Smoking wymaga również specjalnych dodatków: koszula tylko biała, z listwą zakrywającą guziki, z podwójnym mankietem na spinki, zawsze czarna muszka, koniecznie wiązana, buty – czarne lakierki.
Już sam opis smokingu sugeruje, że jest on przeznaczony na specjalne okazje. Znawcy tematu nie założą go przed południem, widząc na zaproszeniu adnotację: black tie ( czarna muszka) wiedzą, że należy ubrać smoking.
Wróćmy teraz do dylematu Pana Młodego, który zastanawia się czy wybrać smoking na swój ślub.
Zajrzałam do kilku blogów, których autorzy piszą o modzie męskiej. Większość z nich dopuszcza wybór smokingu przez Pana Młodego. Ponadto zdjęcia w czasopismach, programy telewizyjne zajmujące się branżą ślubną często proponują tę klasyczną, wieczorową stylizację. Na pewno smoking pięknie wygląda obok ślubnej sukni. Często klienci chcą czuć się wyjątkowo, chcą się wyróżnić wśród gości, wybierają zatem strój, który jest wyjątkowy, na szczególne okazje. Przy wyborze smokingu na pewno nie wygrywa pragmatyzm. Po uroczystości ślubnej można ponownie go założyć tylko na bardzo uroczyste, wieczorowe okazje.
Co jest najczęściej wybieranym strojem ślubnym? Oczywiście garnitur. Świetnym wyborem jest ciemny granat. Zawsze elegancki i zawsze klasyczny. Nie pamiętam ani jednej kolekcji, kiedy nie byłoby tego koloru. Nie ważne czy pracujemy w branży miesiąc, czy kilka lat: granatowy garnitur jest zawsze.
Zostawię na chwilę Pana Młodego, ponieważ garnitury, to nie tylko atrybut zestawu ślubnego. Ta część ubioru męskiego, to przecież codzienność zawodów związanych z biznesem.
Dress code większości korporacji pozwala wybrać najczęściej dwa kolory: granat i szary, do tego koszula: biała, błękitna lub w prążek i oczywiście krawat. Pracowników banków, sprzedawców samochodów i wielu innych zawodów zawsze widzimy ubranych w garnitury. Dlaczego? Myślę, że taki strój podkreśla profesjonalizm nie tylko pracowników, ale także mówi o prestiżu firmy.
Wyobraźmy sobie sytuację, że odwiedza nas agent ubezpieczeniowy, który potraktowałby swój strój casualowo. Czy mielibyśmy do niego takie same zaufanie jak do agenta, który założyłby na spotkanie garnitur? Raczej nie. Garnitur, to dzisiaj narzędzie pracy.
Okiem sprzedawcy, ale myślę, że także całego otoczenia, mężczyzna w garniturze ma inną sylwetkę, prostuje się, wygląda po prostu świetnie! Dobrze dobrany model wzbudza zachwyt nawet tych panów, którzy kupują go na jedno czy dwa wydarzenia ( np. jako gość weselny).
Wróćmy do Pana Młodego. Co oprócz granatowego garnituru zwraca uwagę? Od kilku sezonów krata skradła serca naszych klientów. Część z nich szuka subtelnych krat, część bardzo wyrazistych. Bardzo często takie modele poszukiwane są na uroczystości tematyczne, np. ślub w stylu boho.
Kraty czy intensywne kolory niebieskie ( atramentowe, kobaltowe), to oczywiście trendy, które pojawiają się i znikają.
Podsumowując temat: garnitur czy smoking, chciałabym przedstawić dwa pojęcia: overdressed i underdressed. Pierwsze dotyczy bycia ubranym bardziej odświętnie od innych, drugie zbyt mało odświętnie wśród obecnych. Jednym słowem chcę napisać o stosowności ubrania w konkretnej sytuacji. Warto o tym pamiętać.